Logika i matematyka – czyli matematyka w kolorach klocków Lego

Na wiele sposobów można ćwiczyć logiczne myślenie – grając w szachy, planszówki, programując… a także konstruując, np. z klocków. W prawie każdym domu są lub były klocki, którymi bawiły się dzieci. I bardzo dobrze. Jedne z nich, klocki Lego, dzięki swej uniwersalności i różnorodności postanowiliśmy wykorzystać by poćwiczyć działania  matematyczne. Każdy kto lubi konstruować klockami Lego powinien również poznać ich matematyczne możliwości. Dlaczego? Po pierwsze, skoro ma się klocki warto wykorzystać je do jeszcze innych celów. Po drugie, jeśli klocki mogą pomóc zobrazować to co jest abstrakcyjne (O! Na przykład to: r = aφ) to tym bardziej warto je użyć. Klocki Lego to świetne narzędzie matematyczne ponieważ mają różne kształty, różną ilość pinów i kolorów. Bawiąc się tymi zmiennymi fundujemy dzieciom niemałą rozrywkę umysłową, a zasady matematyczne, które zaobserwują na końcu swoich konstrukcji mają przekonać dzieci, że matematyka jest we wszystkim co nas otacza, prosta czy trudna, po prostu jest. Czy z klocków, czy napisana, czy w kolorach Lego czy nie – różni się tylko formą przekazu. Mamy nadzieję, że zaszczepimy w dzieciach matematyczne spojrzenie na klocki, które będą chciały same rozwijać w domu.

Podsumowanie

Wprowadzenie pojęć, teorii, praw oraz zasad: M.in.  spirala Archimedesa, liczby trójkątne, kwadraty magiczne
Praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy:
Dostrzeganie zasad matematycznych – przyjemne matematyczne skojarzenia.
Co uczeń zrozumie dzięki zajęciom? Matematykę

Procentowy udział prezentowanych treści

Konstruowanie